W ostatnich dekadach wciąż wzrasta liczba przypadków celiakii i problemów dietetycznych związanych z przyjmowaniem glutenu. We Włoszech jedna osoba na 100 ma celiakię, a jedna na 1000 jest uczulona na pszenicę. Jeśli chodzi o nadwrażliwość na gluten, to występuje jeszcze większe rozpowszechnienie, które trudno określić w precyzyjnych liczbach, ponieważ nie istnieją jeszcze narzędzia diagnostyczne. Przyczyna wzrostu tych zaburzeń żywieniowych leży w tym, że uprawiane obecnie zboża zawierają więcej glutenu niż te uprawiane w przeszłości.
Na przykład, używana dziś pszenica została tak dobrana, aby była odporna na warunki atmosferyczne i nie łamała się pod wpływem ulewnego deszczu lub silnego wiatru, czyli jej źdźbła są krótsze niż oryginalnej pszenicy uprawianej przez naszych dziadków. W efekcie tak zmodyfikowana pszenica niesie ze sobą wady genetyczne, w tym wyższą zawartość glutenu.
Kolejna rzecz, która doprowadziła do wzrostu świadomości dietetycznej w zakresie glutenu, związana jest z nadmiernym spożyciem przemysłowych produktów pszennych, a także mąk rafinowanych nowej generacji. Te stosunkowo „nowoczesne” niezdrowe nawyki żywieniowe doprowadziły do pojawienia się nowych problemów żywieniowych.
Czym jest gluten?
Zaczynamy od glutenu, który jest białkowym składnikiem pszenicy, występuje również w innych zbożach, takich jak jęczmień, orkisz, owies, żyto, orkisz i pszenżyto, a także w pszenicy khorasan i kamut. Gluten znajduje się więc w makaronach, mące i wszystkich wypiekach (chleb, pizza, ciastka, herbatniki, krakersy itp.) produkowanych z tych zbóż. Składa się z dwóch białek – gluteliny i prolaminy. To właśnie ten ostatni jest szczególnie odpowiedzialny za problemy dietetyczne.
W kontakcie z wodą, w rzeczywistości, gluten tworzy „lepką” i elastyczną substancję, a także pęcznieje. Jest to z pewnością dobrze, więc, aby ciasto chlebowe, ale pomyśl również o skutkach to ma na żołądek i jelita, puchną i wypełnia się z wszystkich proporcji. To właśnie dlatego spożywanie glutenu daje uczucie pełności i powoduje wzdęcia. Należy jednak rozróżnić celiakię, alergię na pszenicę i nietolerancję lub wrażliwość na gluten.
Celiakia
Jest to prawdziwa choroba autoimmunologiczna, uwarunkowana genetycznie, w której człowiek trwale nie toleruje glutenu. Jego spożycie wywołuje reakcję układu odpornościowego i uszkadza kosmki jelitowe, niszcząc je i powodując przewlekły stan zapalny, który prowadzi do zaburzeń wchłaniania, co skutkuje niedoborami żywieniowymi. Zobacz więcej na stronie https://naparze.pl/rozne/jak-rozpoznac-bezglutenowe/
Objawy są różne: bóle brzucha, wzdęcia jelit, biegunka, nudności, wymioty, brak apetytu, utrata wagi, bóle stawów, bóle głowy, zmęczenie, opryszczkowe zapalenie skóry, anemia itp. Diagnozę stawia się poprzez obecność specyficznych przeciwciał (IgA) we krwi oraz biopsję błony śluzowej jelita. Osoby chore na celiakię muszą całkowicie wyeliminować pokarmy zawierające gluten, aby nie narazić się na poważne problemy zdrowotne. Należy również dbać o to, aby nie zanieczyszczać żywności, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas przygotowywania potraw, gdyż nawet niewielkie śladowe ilości glutenu mogą uszkodzić jelito osoby chorej na celiakię.
Nawet idąc do restauracji, nie wystarczy wybrać jedzenia bezglutenowego, ale trzeba zaznaczyć, że ma się celiakię. Tak naprawdę nawet garnki i naczynia nie mogą mieć kontaktu z mąką i wszystkim, co może zawierać gluten. Co najważniejsze, należy dokładnie czytać etykiety wszelkich produktów. Tylko dzięki przestrzeganiu ścisłej diety bezglutenowej ustąpi stan zapalny błony śluzowej jelit, a tym samym dana osoba będzie mogła zachować zdrowie.
Nadwrażliwość na gluten
Jest to najłagodniejsza forma nietolerancji glutenu, ale jest to również najbardziej rozpowszechnione zaburzenie związane ze spożywaniem pszenicy & co. Objawy są bardzo podobne do objawów celiakii, ale ponieważ nie jest łatwo zdiagnozować jako prawdziwą chorobę, jest również bardziej „subtelna”. Oprócz klasycznych dolegliwości, takich jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, mogą pojawić się bóle głowy, mięśni i stawów, zmęczenie, senność, trudności z koncentracją, rozdrażnienie itp.
W celu zbadania wrażliwości na gluten, jeśli testy diagnostyczne okażą się negatywne, można zastosować dietę wykluczającą. Unikanie pokarmów zawierających gluten przez tydzień, następnie ponowne ich wprowadzenie i ocena reakcji organizmu na podstawie objawów. Jeśli objawy ustępują bez glutenu, a potem pojawiają się ponownie, jest niemal pewne, że to właśnie ten typ nietolerancji. W celu detoksykacji dobrze jest wyeliminować gluten ze swojej diety na co najmniej miesiąc, aby oczyścić organizm. Następnie wznów jego spożywanie, ale stosując dietę niskoglutenową, lepiej będzie go całkowicie unikać, wybierając zboża i inne produkty bezglutenowe.
Alergia na pszenicę
Wykryta poprzez specyficzne testy alergiczne, jest formą alergii pokarmowej, w której organizm wytwarza przeciwciała działające przeciwko glutenowi, który jest rozpoznawany jako alergen. Gdzieś pomiędzy celiakią a wrażliwością na gluten, alergia na pszenicę obejmuje zaburzenia skórne, takie jak zapalenie skóry i egzema, oraz układu oddechowego, takie jak astma i nieżyt nosa. Osoby uczulone na pszenicę nie cierpią na zwyrodnienie kosmków jelitowych jak w przypadku celiakii, ale i tak muszą stosować dietę bezglutenową.
Ograniczenie glutenu jest dobre dla wszystkich
Aby prawidłowo ocenić celiakię, nietolerancję lub alergię na gluten, należy unikać samodiagnozy, lecz zasięgnąć porady lekarza i poddać się konkretnym badaniom. Nadmierne spożywanie glutenu jest złe dla wszystkich, ponieważ w żołądku gluten staje się jak kulka gumy do żucia i powoduje różne dolegliwości. Oprócz objawów fizycznych, takich jak klasyczne wzdęcie brzucha, problemy gastryczne, refluks, trudności trawienne, nudności, gazy jelitowe, gromadzenie się w brzuchu, wahania wagi, jelito drażliwe, biegunka, zaparcia, zatrzymanie wody, wysypki skórne itp.
Mogą również wystąpić bóle głowy, niepokój, drażliwość, nerwowość, depresja, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zaburzenia snu i przewlekłe zmęczenie. Wystrzegaj się produktów zawierających gluten, zwłaszcza w przypadku chorób (w tym neurologicznych i autoimmunologicznych) lub w okresach szczególnie stresujących, ponieważ zwiększa on stan zapalny. Jedzenie bezglutenowe jest dobre dla wszystkich, więc nie tylko dla celiaków czy osób z nietolerancją, jest też dobre dla detoksykacji organizmu.
Unikanie glutenu przez co najmniej trzy dni w rotacji jest dobrym nawykiem, ale generalnie dobrze jest unikać go codziennie. W rzeczywistości pszenica i zboża, które zawierają gluten, są w pewnym sensie uzależniające. Dlatego również ogranicz spożycie piwa i innych produktów pszennych. Uważaj jednak, aby wybrać odpowiednie pokarmy. Produkty przemysłowe dla celiaków na przykład nie są tak zdrowe, ponieważ są mieszanką różnych mąk rafinowanych.
Oprócz tego, że zawierają wiele konserwantów i chemicznych zagęszczaczy, mają również wysoki indeks glikemiczny i dużą kaloryczność, ze względu na obecność tłuszczu i cukru. Pakowana żywność, która podąża bardziej za logiką marketingu niż za logiką zachowania zdrowia jednostek. Lepiej wtedy wybierać surowce, które nie są zbyt przetworzone.